Velikonoční jídla, která ctí tradice
Vítání jara, lidové tradice a nespočet pokrmů s odlišností v každém regionu, tak to jsou Velikonoce. Nejenom vajíčka, mazanec či beránek patří na velikonoční stůl, ale i takové nádivky, pomazánky, různé druhy příprav jehněčího a kuřecího, to vše by nemělo během svátků chybět.
V tomto stylu jsou Velikonoce odlišné od Vánoc, neboť výběr pokrmů na slavnostní tabuli je nespočet a záleží jen na Vás, co si s rodinou a blízkými dopřejete. Navíc můžete i oblíbené suroviny obměňovat v nových receptech.
Svatý neboli také pašijový týden
A víte, proč se každoročně Velikonoce slaví s jiným datumem? Jejich přesné datum totiž záleží na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Před každými Velikonoci by mělo proběhnout čtyřiceti denní postní období, které končí na Škaredou středu. Poté následuje, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a pro většinu nejzásadnější Velikonoční pondělí. I pro všechny tyto dny lidé měli v minulosti přesně určená jídla.
ŠKAREDÁ STŘEDA
V tento den se mělo připravovat chutné, ale na pohled nepovedené jídlo. Většinou se pekly různé placky nebo bramboráky, které se při smažení schválně trhaly, díky tomu vznikly i známé, a hlavně u dětí oblíbené trhance. Lidové tradice praví, že by se měly také péct jidáše, aby byly připravené k jídlu na Zelený čtvrtek ráno.
ZELENÝ ČTVRTEK
Jak už název vypovídá, tak na Zelený čtvrtek bývalo tradicí jíst především zelené pokrmy, jako je špenát, hrách či různé pokrmy z mladých kopřiv nebo petržele. Pekly se také škvarkové placky nebo preclíky. Vyzkoušejte náš recept na cuketovou polévku a překvapte doma s novým zeleným receptem.
VELKÝ PÁTEK
Na Velký pátek se obvykle držel půst a nekonzumovalo se žádné maso. Ovšem někteří si připravovali pokrmy z ryb, ti, kteří si nemohli rybu dovolit, pekli alespoň její podobiznu z bramborového těsta. Dále se pak připravovaly husté polévky z kysaného zelí a brambor, hrách nebo čočka. My pro vás máme připravené recepty na valašskou kyselici či čočkové karbanátky.
BÍLÁ SOBOTA
Jedním z tradičních sladkých velikonočních receptů je rozhodně mazanec. Mazanec se připravuje na Bílou sobotu, aby byl nachystaný na Velikonoční neděli. Příprava mazance je však v každé domácnosti jiná. Do mazance můžete dle chuti přidat kandované ovoce, namočené rozinky v rumu anebo třeba nasekané mandle či jiné oříšky.
Uvnitř vláčná, na povrchu upečená do zlatova a křupavá, tak by měla vypadat velikonoční nádivka. Nádivka nesměla v tento den na stole rozhodně chybět. Hodí se jako náplň k pečenému kuřeti, tak i jako samostatná příloha. Existuje mnoho variací na přípravu, ale základní ingredience jako je pečivo, vajíčka, bylinky a pro některé i uzené maso by nemělo v žádné nádivce chybět. Pokud je pěkné počasí, můžete si nádivku obohatit i o mladé kopřivy či medvědí česnek. Pokud nemáte čas nebo se vám nechce s košíkem na sběr čerstvých bylin vyrazit, inspirujte se naší širokou nabídkou přírodního koření.
BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ
Boží hod velikonoční je dnem již slavnostním a po celý den se hoduje. V tento den se tradičně pekl velikonoční beránek. Těsto, z jakého beránka budete péct je jen na vás, vyzkoušet můžete například šlehačkové, třené, tvarohové, mrkvové, ořechové, ale i kokosové nebo těsto s mákem. Dále se pak pekly různé buchty a koláče z kynutého těsta, koblihy nebo vdolky.
Nejenom sladké, ale i masové pokrmy se v tento den hojně konzumují. Na stole by neměl chybět pořádně silný masový vývar a další masové pokrmy z jehněčího, telecího či kůzlečího.
VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ
Jednou z hlavních tradičních velikonočních surovin jsou dozajista vajíčka, a právě ty se nejvíce konzumovala na Velikonoční pondělí. V tento den se vajíčka jí na všechny možné způsoby. Zkuste letos zabodovat s novými recepty a nakopnout tak chuťové pohárky něčím jiným. Rychlá a chutná snídaně v podání Florentinského vejce vás zaujme natolik, že si budete tuto pochoutku připravovat průběžně během celého roku. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, tak pštrosí neboli také skotské vejce třeba s bramborovou kaší, je skvělou volbou k obědu.