Pomáhá otužování s hubnutím?
Otužování si v posledních letech získalo značnou popularitu. Otužování má skvělý vliv na posílení imunitního systému i psychické odolnosti. Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vzniku vysokého krevního tlaku, zlepšuje se stav alergií apod. Otužování je dlouhodobý proces, kterým se posilují především vlastnosti jako vytrvalost, pevná vůle a trpělivost. Aby taky ne, skutečným otužilcem se člověk stává teprve po 2 letech pravidelného otužování.
Rozhodli jste se, že začnete s otužováním. Nemusíte se hned po hlavě vrhat do studené řeky. To se určitě ani nedoporučuje. S otužováním se musí začít postupně. Začít můžete jen mytím studenou vodou v umyvadle. Pak postupně přidávejte sprchu. Umyjte se vlažnou až teplou vodou, poté na sebe pusťte na pár vteřin studenou vodu a zase se vraťte k teplé vodě. Tento postup můžete zopakovat vícekrát. Končete vždy studenou vodou. Začněte od nohou a postupujte směrem k hlavě. Každý den vydržte pod studenou vodou o pár vteřin déle. Až se propracujete k několika minutám, máte téměř vyhráno. V zimě se doporučuje sprchovat 1–3 minuty, v létě 3–5 minut.
Někteří jej praktikují pro pozitivní zdravotní účinky, jiní se zas nemohou nasytit pozitivními emocemi, které pobyt v chladu následují. Jedním z často zmiňovaných benefitů otužování je pomoc při redukci hmotnosti. Opravdu otužování podporuje hubnutí?
Pobyt v chladné vodě vede k mírnému zvýšení energetického výdeje, což může pomoci s redukcí hmotnosti. Ovšem jak velký tento efekt ve skutečnosti je, lze jen obtížně kvantifikovat, jelikož záleží na individuálních rozdílech stejně tak jako na různých způsobech otužování. Otužování tak lze brát jako pomocný prostředek při snaze o redukci hmotnosti, rozhodně by však hubnutí neměla být hlavní motivace k otužování.
K metodám otužování patří samozřejmě i saunování a střídání pobytu ve vysokých teplotách, sprchování ledovou vodou nebo setrvání v ledové lázni. V současné době se využívá rovněž „kryometoda“, kdy vás zavřou do kryokomory s teplotou od –110 °C do –180 °C, což vašemu tělu způsobí bezpečný šok a ono pak reaguje vylučováním tělu prospěšných látek.
Ať se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, věřte, že budete zdravější a šťastnější. Pokud vás ani jedna z metod otužování nenadchla a přesto byste chtěli posílit svůj imunitní systém, můžete zkusit některé doplňky stravy na podporu imunity.
Co si z toho odnést
Celkový efekt otužování však není nikterak zázračný a rozhodně nelze očekávat, že za redukcí hmotnosti bude stát samotný pobyt v chladné vodě. Nezbytná proto stále zůstává zdravá a vyvážená strava spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou s vhodnou kombinací doplňků stravy.